Praca w Argentynie

Rynek pracy w Argentynie

Argentyna to oprócz Chile jedyny kraj Ameryki Południowej zaliczany do grupy najwyżej rozwiniętych cywilizacyjnie krajów świata wg ONZ (wg HDI Index).

Polacy udający się do Argentyny na okres do 90 dni nie potrzebują wizy. Jednak, każdy na granicy może być poproszony o pokazanie środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu oraz biletu powrotnego.

Niestety Argentyna przeżywa obecnie poważne zawirowania gospodarcze: panuje ogromny kryzys a rząd w obawie przed zamieszkami reguluje ceny prawie 200 towarów. Dodatkowo niepokoje społeczne potęguje szalejąca inflacja: według oficjalnych danych inflacja w Argentynie wynosi ok. 10%. Nieoficjalne szacunki – za których publikację grozi kara więzienia – mówią o ponad 25% w ujęciu rocznym.

Bezpieczeństwo w Argentynie
W Argentynie panuje stosunkowo wysoka przestępczość. Wszyscy emigrujący muszą uważać na:
– częste oszustwa w taksówkach
– kradzieże w metrze, które są na porządku dziennym
– bandy młodych ludzi wywodzących się z ubogich dzielnic (Villas) atakujących pod wpływem narkotyków
– zorganizowane gangi, atakujące turystów na utartych szlakach.
– blokady na drogach

Jak zdobyć pracę w Argentynie?
Bezwzględnie pracę należy znaleźć przed udaniem się do Argentyny. Szukania pracy na miejscu przypomina szukanie igły w stogu siana i dodatkowo naraża nas na wiele niebezpieczeństw.

Kto może dostać pracę?
Argentyna oferuje pracę głównie dla specjalistów w swoich dziedzinach. Najwięcej ofert pracy jest dla programistów i osób związanych z nowymi technologiami.

Zarobki w Argentynie
Obcokrajowcy przebywający w Argentynie i zarabiający w dolarach mogą się poczuć jak prawdziwi Bogowie. Przez szalejącą inflację przy zarobkach średnich dla Stanów Zjednoczonych możemy żyć jak prawdziwi królowie i pozwolić sobie naprawdę na wiele rzeczy.

Przykładowe zarobki w Argentynie:
– Pracownicy fizyczni – około 4000 peso
– Pracownicy Call Center – około 4500 – 5000 peso
– Programiści z doświadczeniem – najczęściej powyżej 8000 peso
– Kierowcy autobusów – około 6000 peso
Powyższe zarobki dotyczą dużych miast. Niestety na prowincji zarabia się dużo mniej.

Płaca minimalna w Argentynie
Płaca minimalna w Argentynie wynosi 3600 Pesos (około 455$) – dane za 2013 rok.

Język w Argentynie
Oficjalnym językiem w Argentynie jest język hiszpański, jednakże, różni się on w gramatyce i wymowie od klasycznego języka hiszpańskiego.

Postrzeganie Polaków w Argentynie
Argentyńczycy są bardzo przyjaźnie nastawieni do Polaków i kojarzą nas głównie przez pryzmat wiary i Papieża Jana Pawła II. Wyrazem szacunku dla Polaków jest obchodzony dzień Polaka będący oficjalnym świętem Argentyny.

Plusy emigracji do Argentyny:
Bardzo ciekawy i jak dla Polaków egzotyczny kraj. Niskie podatki – w szczególności gdy zarejestrujemy jednoosobową działalność gospodarczą

Minusy emigracji do Argentyny:
Szalejący kryzys, wysoka przestępczość, duże dysproporcje pomiędzy miastami a prowincją

One comment

  1. jaaaaaaaaaaaaaaa, strasznie chciałabym pojechać do takiej argentyny albo brazyliii, cieeepło, świetni ludzie i pewnie żyje się fajnie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*