Tham Morakot – ukryta grota na wyspie Ko Muk

Jaskinia Tham Morakot na wyspie Ko Muk, to jedno z tajemniczych miejsc na ziemi. Jest dostępna wyłącznie od strony morza (szeroka na 10 m i długa na prawie 80 m), prowadzi do ukrytej, piaszczystej plaży  otoczonej skalnym lejem na szczycie którego widać niebo.

Szczególnie efektownie wygląda to w okolicach południa, gdy promienie słoneczne, padające niemal pionowo, odbijają się w wodzie oblewając wnętrze komnaty lazurową poświatą. Dodatkowo skały porasta bujna roślinność, co nadaje miejscu dzikiego, egzotycznego uroku.

Do jaskini można wpłynąć małą łodzią tylko podczas odpływu. W pozostałym czasie można to zrobić tylko wpław, gdyż lustro wody i strop korytarza dzieli wtedy zaledwie kilkadziesiąt centymetrów.

Podobno w dawnych czasach z jaskini korzystali grasujący na okolicznych wodach piraci, wykorzystując ją jako schowek na zrabowane towary. Z Tham Morakot wiąże się również współczesna, tragiczna historia. Gdy w grudniu 2004 r. w wybrzeże Tajlandii uderzyło katastrofalne tsunami, w jaskini utopiły się 2 osoby, a 80 pozostałych turystów, przebywających wtedy w środku, uratowano po pięciu godzinach.

Foto: Joan / flickr.com/minijoan

Foto: Joan / flickr.com/minijoan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*