Derbyshire – Peak District – Castleton

Samo serce Peak District , przecudowne widoki i nietuzinkowe atrakcje. Co nas czeka do zwiedzania oprócz urokliwego miasteczka pełnego turystów i cudownych widoków?

Utrzymuje się, że to właśnie tu narodził się zwyczaj budowania kamiennych ogrodzeń wokół pastwisk. Powód był prosty – żeby owce nie uciekały. Dziś ogrodzenia spotyka się w całej Wielkiej Brytanii. W Castleton jednak owce wciąż zachodzą turystom drogę, o czym lepiej pamiętać podróżując samochodem po miejscami wąskich, pagórzystych i krętych szosach Derbyshire.

Ogrody i przypałacowe parki zachwycają zwiedzających, to znane są w całym świecie z ekranizacji takich powieści jak „Duma i uprzedzenie”, czy „Jane Eyre”

W samej wiosce mieszka około 650 osób. Stąd można wskoczyć na kilka szlaków parku Peak District. Właściwie z każdego miejsca spoglądając poza wioskę dostrzeżemy ścianę wzgórz. zwiedzić można zbudowany na potrzeby zamku Peveril – St Edmunds Church z przepięknymi zbiorami bibliotecznymi. Niektóre ze zbiorów pochodzą z nawet z XVI w. Najlepiej jednak pobłądzić po pamiętającej Normandów okolicy i wiosce oraz przebyć turystyczne szlaki, przepychając się z owcami.

fot: flickr: ASV007 / CC BY

W pobliżu zobaczysz:

  • Zamek Peveril
  • Speedwell Cavern
  • Blue John Cavern , Treak Cliff Cavern
  • Peak Cavern lub bardziej nieoficjalnie Devil’s Arse czyli Diabelski Tyłek
  • Winnats pass

Post code: S33 8WA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*