Photo: James.Stringer / CC BY-NC

Derbyshire – Peak District – Zamek Peveril

Jeden z najstarszych i zarazem najmniejszych zamków w Anglii. Został zbudowany przez Williama Peverella i nosi jego imię. Wg legendy William Peverell Starszy był synem Williama the Conquerora, (po polsku znanego jako Wilhelm Zdobywca) i saksońskiej księżniczki Maud Ingelrica. Nie ma jednak żadnych historycznych dowodów na to, że rzeczywiście tak było.W kompleksie zamkowym zachowała się baszta główna, duże fragmenty murów obronnych, a nawet średniowieczna toaleta.

Ruiny średniowiecznego zamku usytuowane są na wzgórzu nad miejscowością Castleton. Warowania została ufundowana pomiędzy rokiem 1066 a 1086. Na przestrzeni wieków zamek był kilkukrotnie modernizowany. Najprawdopodobniej w 1176 roku, z rozkazu króla Henryka II, rozpoczęto budowę zachowanej do czasów współczesnych wieży – donżonu. Ostateczną formę zamek uzyskał około 1300 roku.

Wilhelm Zdobywca chciał utrzymać kraj rządząc nim żelazną ręką za pomocą ziomków osadzanych na zamkach. Peveril miał więc znaczenie ściśle strategiczne. Nawet w nim nie mieszkano, a raczej w dobudowanych do niego budynkach gospodarczych, główna baszta zamku była za mała.

W kompleksie zamkowym zachowała się baszta główna, duże fragmenty murów obronnych, i średniowieczna toaleta. Zwiedzając ruiny można obejrzeć dokładną replikę zamku z jego przybudówkami, poczytać o historii tej XI-wiecznej budowli, jego mieszkańcach i ich zwyczajach oraz obejrzeć wspaniały widok rozlegający się ze wzgórza, na którym jest położony zamek. Nazwa zamku, który przez wieki nazywany był Peverel została zmieniona  na Peveril tuż po wydaniu powieści Sir Waltera Scotta pt. „Peveril of the Peak”.

Photo credit: star-one / CC BY-SA

Dojazd i ceny:

Aby dostać się do zamku należy pokonać pewnien dystans spacerując na wzniesienie. 

Cena za parking zaczyna się od £3 do £4 za dzień. Jeśli jest to dla Ciebie za duży wydatek to na samym początku wioski możesz zaparkować na ulicy lub chodniku, wówczas będzie za darmo.

Obecnie zamkiem zarządza English Heritage, więc należy przygotować się na niewielką opłatę za wejście.  Na chwilę obecne kosztuje: £5.10 za dorosłego, £3.00 za dziecko a bilet rodzinny to wydatek £13.20. Zamek najczęściej jest czynny od 10 do 18. Godziny otwarcia są zależne od sezonu, dlatego warto je sprawdzić na stronie internetowej.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*